کار و فناوری 92
 
لینک دوستان

جرم های دندانی مهمترین عامل تخریب لثه ها است كه باعث شل شدن

دندان ها می شود بدون اینكه خود دندان مشكلی داشته باشد.

لیلا نصیری خانلر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار

داشت: افراد در زمان مسواك زدن به محض خونریزی در لثه های خود

 باید آگاه باشند كه این خونریزی به دلیل بیماری التهاب لثه است كه

می توانند با یك جرم گیری ساده این التهاب لثه را برطرف كنند ولی

مسلماً جرم گیری تنها كافی نیست و استفاده از دهانشویه با تجویز

دندانپزشك و رعایت بسیار جدی و دقیق بهداشت دهان و دندان هم

لازم است.

وی افزود: تغییر رنگ ها در دندان ها ناشی از مواد غذایی است كه

به طور معمول مصرف می كنیم و رسوباتی كه بر روی دندان تشكیل

 می شود به صورت رنگدانه یا استین هستند یا به صورت جرم كه این

 جرم ها نیز به خوبی با جرم گیری پاك می شود و همین جرم ها

هستند كه لثه را تخریب كرده و در نهایت باعث شل شدن دندان ها

 می شود بدون اینكه خود دندان مشكلی داشته باشد.

نصیری خانلر با اشاره به اینكه افراد باید حتماً سالی یكبار جرم گیری

را در برنامه بهداشتی خود رعایت كنند، گفت: دقت در صحیح مسواك

زدن تشكیل جرم را به حداقل می رساند و اگر در موقع مسواك زدن

افراد مشاهده كردند كه از ناحیه لثه هایشان خون می آید بدانند كه

 آن ناحیه دچار مشكل است و به دندانپزشك خود مراجعه كنند البته

 مردم به اشتباه مسواك زدن آن ناحیه را متوقف می كنند و این كاملاً

اشتباه است.

این دندانپزشك خاطرنشان كرد: با خوب و بیشتر مسواك زدن ناحیه

خونریزی، لثه ها كاهش پیدا خواهد كرد و در مجموع با جرم گیری و

تمیز كردن این جرم های تشكیل شده بر روی دندان از روند تخریب

 لثه ها می توان جلوگیری كرد.


لكه هاي سفيد روي دندان علامت شروع پوسيدگي است
يک دندان پزشك گفت: لكه هاي سفيد رنگ گچي روي دندان خصوصاً اگر در كنار خط لثه باشد، اولين علامت قابل ديدن شروع پوسيدگي است.

دكتر رضايي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هر وقت باكتري هاي پوسيدگي زا، مواد شيرين را تجزيه كرده و از آن اسيد مي سازند، اين اسيدها مواد معدني را از ميناي دندان مي شويند و لكه هاي سفيد آغاز پوسيدگي را در دندان ايجاد مي‌كنند، البته در اين مرحله پوسيدگي قابل برگشت است.
وي تصريح كرد: فلورايد كه يك ماده معدني مستحكم كننده دندان ها است، به توقف پوسيدگي در اين مرحله كمك مي كند، ضمن آنكه بايد مقدار شكر را در رژيم غذايي محدود كنيم، اين كارها به دندان كمك مي كند تا خود را دوباره باز سازي كند.
اين دندانپزشك خاطرنشان کرد: اگر لكه هاي سفيدي روي دندان كودكان ديديد، بهتر است به دندانپزشك مراجعه كنيد، او مي تواند با فلورايد تراپي دندان كودك در مطلب به توقف پوسيدگي دندان كمك كند.

بالا بودن میزان فلوراید آب موجب تغییر رنگ دندان می‌شود


سلامت نیوز: یک دندانپزشک با بیان اینکه برساژ بهترین راه حل برای سفید کردن دندان به شمار می‌رود، گفت: سفید کردن دندان به مجموع اقداماتی گفته می‌شود که موجب برطرف کردن تغییر رنگ داخلی دندان و در نتیجه افزایش میزان درخشندگی آن می‌شود.

دکتر مهدی عباسی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که سفید کردن دندان معمولا در مطب و منزل امکان پذیر است، اظهار داشت: انجام این عمل در مطب، توسط دندانپزشک و با قرار دادن مواد مخصوص روی دندان انجام می‌شود که در این روش به علت قدرت بالای مواد سفید کننده پروسه‌ی درمان در زمان کوتاه‌تری به نتیجه مطلوب می‌رسد.

وی با بیان این كه سفید کردن دندان در منزل امکان پذیر است، ادامه داد: پس از مراجعه بیمار به مطب، پزشک معالج می‌تواند از دندان‌های وی قالب تهیه کند و مواد سفید کننده را در اختیار بیمار قرار دهد تا به راحتی در منزل از این مواد استفاده کند.

این متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی افزود: استفاده از دستگاه‌های خاص که با تولید نور سبب فعال شدن مواد سفید کننده می‌شود نیز از دیگر روش‌های سفید کردن دندان در منزل است که استفاده از این دستگاه‌ها الزامی نیست و صرفا می‌توانند تا حدی تعداد جلسات درمانی را کاهش دهد.

وی با اشاره به برخی از غذاهای رنگی مانند قهوه، چای، نوشابه و دخانیات که موجب بروز بد رنگی دندان‌ها می‌شود، گفت: برساژ بهترین روش برای از بین بردن بد رنگی و سفید کردن دندان‌ها است.

دکتر عباسی افزود: علاوه بر غذاهای رنگی، عوامل داخلی نیز وجود دارند که تنها به قسمت عاج دندان آسیب می‌رسانند که برای برطرف کردن آن از روشی به نام «بلچینگ» به معنای سفید کردن دندان استفاده می‌شود.

این دندانپزشک با اشاره به خاصیت سوزانندگی برخی از مواد سفید کننده دندان گفت: این مواد به دلیل غلظت بالایی که دارند در صورت تماس با لب و بافت‌های دهانی بیمار باعث ایجاد سوختگی می‌شود به همین دلیل الزامی است این مواد تنها توسط پزشک معالج انجام شود.

وی با اشاره به عوارض و حساسیت‌های ناشی از سفید کردن دندان‌ها گفت: در طول درمان ممکن است دندان بیمار نسبت به سرما و گرما حساسیت نشان دهد که البته در اکثر افراد این حساسیت مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند ولی در صورت مشاهده ناراحتی در افراد می‌توان از مواد ضد حساسیت دندان جهت درمان استفاده کرد که معمولا 2 هفته پس از پایان دوره‌ی درمانی به صورت خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند.

دکتر عباسی با بیان اینکه سفید کردن دندان‌ها در بسیاری از افراد سبب بهبود وضعیت ظاهری و افزایش اعتماد به نفس می‌شود و می‌تواند در ارتباط اجتماعی نیز تاثیر به سزایی داشته باشد، ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده درمان‌های رایج سفید کردن موجب کاهش استحکام دندان‌ها نمی‌شود.

وی تصریح کرد: ماندگاری سفید کردن دندان به عواملی از جمله وضعیت بهداشت فرد، رژیم غذایی و کاهش استفاده از مواد غذایی رنگی بستگی دارد و هر چه وضعیت بهداشتی دهان بهتر باشد سفیدی دندان ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

این دندانپزشک با اشاره به اینکه در طول درمان دندان‌ها نسبت به رنگ پذیری حساس‌تر هستند، گفت: رعایت بهداشت و عدم استفاده از مواد رنگی به خصوص در این دوره از عوامل موثر در افزایش سفیدی دندان‌ها است.

دکتر عباسی در ادامه یادآور شد: سفید کردن دندان‌ها در داخل مطب به 2 تا 3 جلسه درمان برای رسیدن به رنگ مطلوب نیاز داد ولی در روش داخل منزل طول دوره ی درمان به طور معمول 2 هفته است که در طی این زمان فرد به صورت روزانه از مواد سفید کننده استفاده می‌كند البته بر اساس مطالعات انجام شده نتیجه‌ی نهایی سفید کردن دندان در مطب و منزل با یکدیگر یکسان است.

این دندانپزشک یکی از علل تغییر رنگ در دندان‌ها را زیاد بودن میزان فلوراید در آب دانست و گفت: میزان فلوراید بالا در آب موجب بروز فلوروزیس می‌شود که این مسئله معمولا در مناطقی که بیشتراز آب چاه استفاده می‌کنند شیوع دارد.

وی اضافه کرد: معمولا دندان‌های افراد ساکن در مناطقی که از آب چاه استفاده می‌کنند دچار خطوط رنگی است که این رنگ ممکن است از سفید تا قهوه‌ای متغیر باشد.

دکتر عباسی در پایان خاطرنشان کرد: زنان باردار، شیرده و کسانی که دچار تحلیل لثه و حساسیت دندانی هستند نباید دندان‌ها را سفید کنند. منبع : سلامت نیوز 


 
[ جمعه یازدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ ] [ اکرمی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ در آذر ماه 88 و با موضوعات علمی ، فناوری و مطالب آموزشی در راستای کتاب درسی راه اندازی شده است .
امکانات وب
Online User Online User